سگ ها
 
سگ (نام علمی: Canis lupus familiaris) زیرگونهٔ اهلی گرگ‌ها و پستانداری از راستهٔ سگ‌سانان است. سگ اولین جانوری است که به دست انسان اهلی شد. سگ‌ها از متنوع‌ترین جانوران زمین هستند که میراث چند هزار سال مداخله انسان در روند جفت‌گیری و پرورش این جاندار است.[
 
سگ‌ها نقش‌های مختلفی را در جوامع انسانی بر عهده گرفته‌اند و آدمیان از ایشان برای شکار، گله‌داری، بارکشی، محافظت، کمک به شهربانی و نیروهای نظامی، همراهی و همدمی و کمک به اشخاص مبتلا سستی استفاده کرده‌اند. در بعضی فرهنگ‌ها متعلق به به عنوان یک منبع غذایی هم استفاده شده‌است. در سنه ۲۰۰۱ تخمین شده که نزدیک ۴۰۰ میلیون قلاده سگ در سراسر گیتی حیات می‌کنند.
 
سگ‌ها شامل صدها نژاد متفاوت می‌شوند که بیشتر آن‌ها در چندصد سنه بازپسین به وسیله اصلاح نژادی بدست انسان‌ها برپایی شده‌اند. انسان‌ها از راه تولید دودمان از سگ‌های دارای صفات جسمی و رفتاری مخصوص برای سپریدن بهتر نقش‌های ویژه مایه ایجاد نژادهای متفاوتی از سگ‌های شده‌اند که تفاوت‌های ظاهری قابل توجهی با یکدیگر دارند. بلندی گونه ها گوناگون سگ از سطح زمین لغایت بین دو کتف از نزدیک ۱۵ سانتی‌متر در نژاد شی‌هواهوا تا حدود ۷۶ سانتی‌متر در سگ تازی ایرلندی متغیّر است. رنگ آن‌ها نیز از سفید الی سیاه و از قهوه‌ای طایفه لغایت روشن با طرح‌های مختلفی متغیر است. پوشش آن‌ها نیز از زیاد کوتاه الی چند سانتی‌متر متفاوت است، از موی خشن تا پشم صاف، مجعد یا نرم.