چگونه موی سگ را کوتاه کنیم

اکثر صاحبان سگ‌‌ها ترجیح می‌دهند که آرایش و کوتاهی کردن موهای جانور را به آرایشگران حرفه‌ای بسپارند. کوتاه کردن و آراستن مو‌های سگ نیاز به چیرگی دارد، مخصوصا در مورد سگ‌های با مو‌های بلند تجربه بیشتری دارد لغایت نتیجه نهایی دلخواه باشد. ولی هیچ دلیلی هستی ندارد که شما نتوانید موهای سگ خود را در خانه اختصار کنید، گرچه شدنی است در دفعه نخست مهارت کافی نداشته باشید و بعد از پایان شغل سگ شما نما حالت خنده‌داری پیدا کند. ولی نگران نباشید چون موی جاندار به سرعت رشد خواهد کرد. (رشد مو‌های سگ حدود یک سانتی‌متر در ماه است) مطمئن باشید پس از چند بار تمرین خواهید توانست این شغل را به نحو مطلوب انجام دهید.

وسایل لازم:
مهم‌ترین وسیله‌ای که شما نیاز دارید، یک دستگاه اصلاح (موزنی) است . این وسیله ارزان و در دسترس است. شما با هرنوع ماشین اصلاح می‌توانید این پیشه را سپریدن دهید، ولی بهتر است گونه ویژه حیوانات آن را تهیه کنید. تیغ برخی از این ماشین‌ها این قابلیت را دارند که چندین بار تیز شوند، در صورت مایل می‌توانید از این نوع تیغ ها تعبيه کنید. ساحل تیغه اکثر ماشین‌های اصلاح که برای انسان بهره‌گیری می‌شود یک محافظ پلاستیکی وجود دارد. این تیغه‌ها برای اصلاح موی حیوانات مناسب نیستند چون تقدیر محافظ معمولا در موی جاندار گیر کرده و پیشه را سخت می‌کند.

ماشین‌های اصلاح برای کوتاهی کردن موهای گوشه ها-کناره ها پنجه و گوش مناسب نیستند، برای اصلاح این نواحی بهتر است از یک قیچی تیز استفاده کنید.

آماده سازی جاندار برای اصلاح:
آرایشگر‌ها معمولا از میز‌های بلند بهره‌گیری می‌کنند تا چیرگی کافی داشته باشند. معمولا در ساحل میز گیره‌ای برای بستن قلاده و در ضمن محافظ‌هایی برای اندک کردن جنبش حیوان تعبیه شده است. هنگامی که شما می‌خواهید این کار را در منزل انجام دهید یک میز با ارتفاع پسندیده انتخاب کنید و روی آن را با یک حصیر یا پارچه پسندیده بپوشانید الی مانع لیز خوردن جاندار شوید. حالت ایده‌آل این است که شخص دیگری در نگه داشتن جانور به شما کمک کند، اما شما به انفرادی نیز توانا به اتمام این کار خواهید بود.

هرچند وقت یک بار موهای سگ خویش را اصلاح کنیم:
اگر رشد موهای سگ شما تند است، فاصله زمانی مناسب بین دو اصلاح شش الی هشت هفته است. اگر موهای جانور را به طور مرتب شانه بزنید، می‌توانید فرمان دهید تا سگ شما مو‌های بلندتر و زیباتری داشته باشد. ولی اگر وقت و حوصله کافی برای این پیشه ندارید، موهای سگ خویش را کوتاه‌تر نگه دارید. موهای با اندازه پسندیده جاندار را در روبرو سرما و حرارت محافظت خواهد کرد. در زمانی که هوا گرم است می‌توانید مو‌های زیر شکم سگ خودرا کاملا اصلاح نمایید الی جاندار با دراز کشیدن روی زمین(قسمت‌هایی که در معرض روشنایی خورشید نبوده و خنک هستند) پرماسیدن راحتی و خنکی نماید.

رعایت نکات زیر به شما کمک خواهد کرد که شغل اصلاح مو‌های سگ خود را بهتر و تمیز‌تر اتمام دهید:

– اگر سگ شما ناپاک است، پیش از شروع اصلاح نخست سگ را با شامپوی ویژه حیوانات بشویید.

– در زمانی که مو‌های حیوان خشک است، اجسام بیگانه و موهای به هم چسبیده را خارج کنید.

– ماشین اصلاح را در جهت رویش موها حرکت دهید.

– برای اصلاح موهای صورت واطراف گوش‌ها و از یک قیچی تیز بهره‌گیری کنید.

– برای اصلاح موهای اطراف پنجه‌ها، پیش درآمد موها را برخلاف جهت رویش شانه بزنید تا موهای بین انگشتان خارج آمده و امکان کوتاه کردن آنها فراهم شود.

– موهای گوشه ها-کناره ها چشم جاندار را کاملا کوتاهی کنید الی جلوی رویت جانور را نگیرد. اگر سگ شما پر جنبش است و اثناء کوتاهی کردن مو‌ها بسیار لزرش می‌خورد، بهتر است برای نواحی گوشه ها-کناره ها چشم از قیچی‌های کند با سرگرد کاربرد کنید.

– در فرجام شغل موهای سگ را شانه بزنید و سپس او را حمام کنید.

کوتاه کردن وآراستن موهای حیوان می‌تواند برای شما و سگتان یک تجربه جدید باشد و می‌توانید در آن چیرگی پیدا کرده و متعلق به لذت ببرید.