تنها گذاشتن سگ در باغ

در اغلب اوقات هنگامی که سگ خویش را در خانه تنها می‌گذارید، بعد از مدتی نگران او خواهید شد و البته این نگرانی کاملا طبیعی است. جدا از چشم‌های غمگین جانور و عذاب وجدانی که بابت تنها گذاشتن سگ برای چندین ساعت حس می‌کنیم، همیشه این سوال مطرح است که اثناء مراجعت به منزل با چه منظره‌ای مقابل خواهیم شد. فرش‌های نابود شده، کفش‌های جویده شده یا درهایی که روی آن‌ها خط افتاده است، تجربه‌ای است که اکثر صاحبان این حیوان با آن مقابل شده‌اند.

بنابراین ما چطور می‌توانیم به جانور خانگی خویش هنگامی که فقط است، حس راحتی بیشتری را داده و خویش نیز آرامش داشته باشیم؟

سگ‌ها اثناء انفرادی چطور خود را مشغول می‌کنند؟
سوالی که خیلی از صاحبان سگ‌ها را در شب بیدار نگه می‌دارد. وقتی سگ آن‌ها تنها است، چطور وقت خویش را می‌گذراند؟

جواب این سوال در اکثر اوقات به منش سگ وابستگی دارد. بعضی از سگ‌هایی که به نکوداشتن با انفرادی کناره می‌آیند، شروع به چرت زدن کرده و صبورانه در چشمداشت مراجعت صاحب خود می‌مانند.

اگر حیوان کمی اشکال شیشه داشته باشد، در نبود شما ممکن است به انجام عملی ممنوعه روی بیاورد مثل بالا رفتن از کاناپه یا جستجو در کابینت‌ها برای یافتن خوراکی خوشمزه.

جویدن کفش سگ

باید در عقیده داشته باشید، برخی سگ‌ها نیز هستند که از فقط پایدار گذاشتن هراس-ترس-بیم دارند. سگ‌هایی که از “نگرانی ناشی از جدایی” یا به عبارتی “اضطراب جدایی (separation axnciety)” مشقت می‌برند، ترس و اضطراب خویش را به رفتارهایی مخرب تبدیل می‌کنند که نتیجه آن نابودی وسایل با ارزش، ایجاد ناراحتی و پریشانی برای جانور و شما است.

چطور در سگی که تنهاست، احساس راحتی برپایی کنیم
یکی از سخت‌ترین مواردی که صاحبان سگ‌ها با آن مقابل می‌شوند، ترک کردن جاندار خانگی و تنها گذاشتن او در منزل است. به خصوص در سگ‌های که هنگام فقدان صاحب خود، زیاد غمگین و مستاصل به نظر می‌رسند. به درستی نیز نمی‌توان نسبت به سگی که مشخصا از رفتن شما ناراحت است، بی تفاوت بود.

با این حال حتی اگر جانور پشمالو شما نتواند اجتناب صاحب خویش را بردباری کند، راه‌هایی برای برپایی حس تسکین و راحتی در آنان هستی دارد.

ایجاد حس امنیت
در فروشگاه‌های حیوانات خانگی، وسایل زیادی به این قصد به فروش می‌رسند از قفس‌های ویژه تا جلیقه‌هایی که برای برپایی حس تسکین به کار می‌روند. احتمالاً در آغاز سگ کمی نسبت به این موارد از خویش مقاوت نشانه دهد، با این حال کاربرد پسندیده از وسایل مذکور در طویل مدت زیاد کارساز خواهد بود.

امکان انجام فعالیت‌های مفرح
حتی اگر سگ با رفتن شما بسیار ناراحت شده باشد، یک اسباب بازی سرگرم‌کننده و چالش برانگیز، می‌تواند در هنگام عدم حضور شما باعث بهتر شدن حال آنان شود. اسباب‌بازی های معمایی و پولیشی معمولا آن‌ها را ساعت‌ها سرگرم و درگیر خویش می‌کنند.

حفظ ارتباط
پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی اتفاق افتاده است به ما این امکان را می‌دهند لغایت با جانور خانگی خود، حتی هنگامی که در کنار آنان نیستیم نیز تعامل داشته باشیم. دوربین‌هایی برای حیوانات خانگی طراحی شده‌اند که نه فقط امکان نگریستن جانور و پیوستگی صوتی را برای شما فراهم می‌کنند بلکه همچنین رفتار آنان را رسیدگی و به آنان جایزه خواهند داد.

چه مدت می‌توانید سگ خود را تنها بگذارید؟
هر چقدر هم که ما عاشق حیوانات پشمالو خود باشیم، نمی‌توانیم همه وقت خود را صرف آنان کنیم. ساعت‌های کاری طولانی مدت و دیگر فعالیت‌های اجتماعی، مایه می‌شوند که مجبور شویم برخی مواقع حیوان خود را فقط بگذاریم.

چه مقدار تنها گذاشتن حیوان، افراط است؟
در حالت ایده‌آل، سگ‌های بالغ را نباید بیشتر از ۴ ساعت تنها گذاشت. در چهره فراهم کردن امکانات مناسب به به اتفاق آب و غذای کافی این مقدار کمی قابلیت مانور دارد. با این حال حتی در چهره فراهم کردن موارد بالا، نباید سگ را فقط و بدون وارسی برای بیشتر از ۸ ساعت در روز فقط گذاشت.

خوابیدن سگ جز این ساعات به حساب می‌آید و باید به عنوان ساعت‌های تنهایی محسوب شود؟ آیا سگ‌ها را می‌توان در طول شب تنها گذاشت؟
شاید شما در شیفت شب کار می‌کنید و شاید نمی‌خواهید که جانور در اتاق خواب شما بخوابد. به طور کلی فقط گذاشتن سگ در طول شب نباید مشکلی را برای جانور برپایی کند. سگ‌ها حیواناتی شبزی نیستند و در درازا شب استراحت می‌کنند. در هنگام شب محرک‌های کمتری در پیرامون هستی دارد و برآیند اینکه آنان هیجان کمتری دارند بنابراین از این سررسید برای استراحت استفاده می‌کنند. فقط استثنا، سگ‌هایی هستند که از “اضطراب جدایی شبانه” رنج می‌برند. این دشوار به این معنی است که دوست چهار پای شما هر زمانی که در اتاق را به روی او می‌بندید و می‌خواهیداستراحت کنید، مبتلا خوف و وحشت خواهد شد.

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که سگ‌ها حیواناتی اجتماعی هستند. حتی اگر شما برای آنان اسباب بازی و جایزه قرار دیتا و فضا مناسبی را برایشان برپایی کنید، آن‌ها دربایستن به تعامل و رابطه مکرر با برادر انسانی خویش دارند.

تنها قراردادن یا توله سگ در خانه
بزرگ کردن یک توله و پیشه تمام وقت در ساحل یکدیگر، احتمالاً شیبه ماموریتی نشدنی-ناشدنی به نظر بیاید ولی با کمی تلاش، قابل سپریدن است.

در ابتدا، مهم است که به سن توله سگ توجه داشته باشید. توله‌هایی که سنی کمتر از ۶ ماه دارند نباید بیشتر از دو ساعت فقط گذاشته شوند، بنابر این در این دوره حتما کوشش کنید از کمک دوستان و خویشان خود استفاده کنید.

هنگامی که توله سگ را فقط می‌گذارید، باید از اتاقی که نسبت به توله ایمن شده باشد استفاده نمایید. توله سگ‌ها نه فقط برادر دارند هر چیزی را که مانع میاورند بجوند، بلکه در صورتی که محدودیت‌های مشخصی برایشان برپایی نشود می‌توانند به خود نیز صدمه بزنند.

با بزرگ‌تر شدن توله، می‌توانید کم کم موعد تنها بودن آن‌ها را افزایش دهید. فقط گذاشتن سگ، هنگامی که جانور به تنهایی عادت کرده است دشواری ها بسیار اقلیت را به دنبال خواهد داشت.