ایا سگ بهتر است یا گربه

واقعیت این است که در جامعه ما نظر مثبتی روی حیوانات خانگی به خصوص سگ و گربه وجود ندارد، هرچند در سال‌های پسین این موضوع در حال تغییر کردن است و فهم بهتری نسبت به حیوانات شکل گرفته است. با این حال هنگامی که کسان تصمیم به نگهداری از جاندار خانگی می‌کنند نمی‌توانند تصمیم بگیرند که چه گونه‌ای برای آنان پسندیده است. یکی از دو راهی‌هایی که بسیاری بر سر آن مانع می‌کنند گزینش بین سگ و گربه است. در این مقاله سعی می‌کنیم تفاوت‌ها و نیازهای کلی هر گونه را رسیدگی کنیم تا شما بتوانید گزینش آسان تری داشته باشید.

هنگام برگزیدن سگ یا گربه به چه عواملی باید توجه داشت؟
برخی افراد با حیوانات خاصی کبیر شده‌اند و با آنان راحت‌تر هستند و به همین انگیزه آن‌ها را ترجیح می‌دهند یا چه بسا حس می‌کنند که با آن گونه پیوستگی بهتری برقرار خواهند کرد. با این حال هنگامی که بحث برگزیدن بین سگ و گربه قبل می‌آید، فقط بحث سلیقه نیست و باید به فاکتورهای زیاد زیادی پروا داشت.

سگ‌ها و گربه‌ها شخصیت و نیازهای متفاوتی دارند، فلذا شما نباید تنها با احساسات تصمیم گیری کنید و باید به امکانات و سخیف زندگی خویش نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

بحث وسط این نیست که سگ جاندار بهتری است یا گربه؟ بلکه در مورد مناسب‌ترین گزینه با روش زندگی شماست. کار و جنبش روزانه‌ای که می‌توانید داشته باشید، فضایی که در پسندیدن دارید، وجود کودکان ناچیز سن و سنه در محیط و زمانی که می‌توانید در برگزیدن حیوان خانگی خود قرار دهید.

البته این تصمیم می‌تواند حتی پیچیده‌تر نیز شود چرا که نژادهای بسیار زیادی از سگ و گربه وجود دارد که نیازهای زیاد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. برای مثال نگهداری از یک سگ مالتیز زیاد با سگ گریت دین متفاوت است. فلذا قبل از گزینش حیوان خانگی خود، باید در مورد نژادهای مختلف آنان نیز به طور کامل تحقیق نمایید.

نشانه‌های پسندیده بودن سگ برای شما
اگر شما یک شخص پر انرژی هستید و به فعالیت‌های بیرون از منزل علاقه زیادی دارید، سگ شدنی است انتخاب بهتری باشد. سگ‌ها بیچارگی به تحرک زیاد، هوای اخیر و پیاده روی یومیه دارند. بنابراین آنان بهترین گزینه برای کسانی هستند که حیاط یا باغ بزرگی در پسندیدن داشته و دسترسی ساده‌ای به پارک‌ها و فضاهای پسندیده دارند.

سگ خوشحال

سگ‌هایی که به احسان آموزش دیده باشند می‌توانند به اتفاق شما به مسافرت بیایند. برخلاف گربه‌ها آنان به طور خدادادی حیواناتی منزوی نیستند، بنابر این نباید کل روز را در منزل تنها بمانند. اگر شما برای ساعات طولانی کار می‌کنید و سررسید کافی در اختیار ندارید، باید به این جستار فکر کنید که آیا می‌توانید کل توجهی که سگ نیاز دارد را در اختیارش بگذارید؟ همچنین اگر سگ را انتخاب کنید باید زمانی را برای آموزش و پیرایش آنان کناره بگذارید.

نژادهای بسیار زیادی از سگ‌ها هستی دارد که هر کدام اندازه، شکل و ویژگی ها اخلاقی ویژه خویش را دارند. بنابر این هنگام برگزیدن سگ باید پروا ویژه‌ای به نژادها نیز داشته باشید. در نهایت اگر بتوانید محیط‌ و زمان باره بیچارگی سگ را در اختیارش بگذارید، پاداش شما حیوان خانگی فعال، مهربان و وفاداری خواهد بود که کل عمر خود را با خوشحالی در کناره شما حیات خواهد کرد.

نشانه‌های پسندیده بودن گربه برای شما
اگر فضای منزل محدودی دارید، موعد زیادی را روی پیشه کردن می‌گذارید یا خیلی ساده‌تر، بیچارگی به حیوان خانگی مستقلی دارید گربه می‌تواند نسبت به سگ انتخاب مناسب‌تری باشد. گربه‌ها نسبتا ساکت هستند و می‌توانند خود را برای مدت زمان طولانی سرگرم نگه دارند به خصوص اگر به فضای بیرون دسترسی داشته باشند (تنها در صورتی به گربه فرمان فعالیت در خارج از منزل را بدهید که حیاط یا باغ توسط شما ایمن شده باشد و خطری گربه را تهدید نکند). احتیاج به پیاده روی ندارند و پس گزینه مناسبی برای افرادی هستند که سررسید زیادی در اختیار ندارند. البته آنان روابط اجتماعی را اخ دارند و عاشق بازی کردن با شما خواهند بود. پیراش و شانه کردن موهای آنان اهمیت زیادی دارد به خصوص اگر نژاد گربه شما موهای ارتفاع داشته باشد.

گربه خوشحال

گربه‌ها به فضای درون خانه زیاد اقلیت نسبت به سگ‌ها دربایستن دارند. حتی اگر به فضای خارج از خانه نیز دسترسی نداشته باشند، در صورتی که رژیم غذایی مناسبی داشته و امکانات مناسبی در اختیارشان قرار گیرد (اسباب بازی، جعبه خاک و …) می‌توانند ذهن و تن خود را مشغول نگه دارند. توجه داشته باشید درست است که گربه‌ها به اندازه سگ‌ها به روابط اجتماعی نیازی ندارند با این حال این سوژه بدین معنی نیست که آنان را به حال خود رها کنید. شما باید با آنان نیز بستگی همیشگی داشته و از آن‌ها مراقبت کنید.

اگرچه گربه‌ها انرژی که سگ‌ها از خود اثر می‌دهند را به نمایش نمی‌گذارند با این حال آنان حیواناتی هستند که معنی همنشین داشتن را فهم می‌کنند و محبت شما را بی پاسخ نخواهند گذاشت.

هنوز هم نمی‌توانید بین سگ و گربه، گرد را برگزیدن کنید؟
بسیاری از کسان به یک میزان سگ و گربه را همنشین دارند و امکانات کافی را نیز در گزین کردن دارند. در شرایط پسندیده شما می‌توانید از هر دوی آن‌ها پایین یک سقف نگهداری نمایید و دوستی‌هایی را برپایی کنید که لغایت سررسید مرگ پیوسته پیدا خواهند کرد.

به یاد داشته باشید، چنانچه شرایط نگهداری از یک جانور خانگی را نداشته باشید و با این حال قیومیت آنان را قبول کنید، نه فقط خویش شما به مشکل برخواهید خورد بلکه در حق جاندار نیز ظلم کرده‌اید. در بسیاری از این موارد قسمت جانور خلاص شدن در خیابان است. فلذا مسئولیت پذیر باشیم و پیش از قبول جانور شرایط حیات خویش را بسنجیم.